Dermatochirurgia zajmuje się usuwaniem złośliwych i niezłośliwych zmian skórnych. Część zmian takich jak atypowe znamiona barwnikowe czy raki skóry należy usunąć jak najszybciej ze wskazań medycznych. Inne zmiany takie jak brodawki łojotokowe, włókniaki, tłuszczaki, kępki żółte czy przerośnięte gruczoły łojowe usuwa się przede wszystkim ze wskazań estetycznych, celem poprawy wyglądu naszej skóry. Dermatochirurgia przydatna jest także w leczeniu wrastających paznokci, kaszaków, blizn oraz wywołanych przez wirusy brodawek pospolitych, kłykcin kończystych czy mięczaka zakażnego.  Zmienione chorobowo miejsca na skórze usuwa się za pomocą skalpela, lasera, czy elektrokoagulacji. W Prodermie doświadczony chirurgii dobierze najbardziej odpowiednią metodę leczenia, uwzględniając charakter zmiany skórnej, mając na uwadze minimalizację urazu i bliznowacenia, oraz w razie potrzeby konieczność wykonania badania histopatologicznego.

  • Chirurgia laserowa – laser CO2

    Światło lasera CO2 jest absorbowane przez wodę zawartą w komórkach. Energia świetlna zmienia się w energię cieplną co powoduje odparowanie (cięcie) tkanek. Efekt ten znany jest jako fototermoliza. Ze względu na zdolność do precyzyjnego cięcia, dobry efekt koagulacji naczyń oraz niewielkie uszkodzenie tkanek sąsiadujących, laser CO2 jest najczęściej używany w dermatochirurgii. Nowoczesne lasery CO2 wyposażone są w funkcję superpuls i ultrapuls pracują w trybie impulsowym, o czasie trwania pojedynczego impulsu w mikro- i nanosekundach. Dzięki temu nie występuje uszkodzenie termiczne otaczających tkanek, a proces gojenia przebiega z minimalnym bliznowaceniem. Dzięki zastosowaniu tych krótkich impulsów zabieg jest często bezbolesny przy niewielkim znieczuleniu miejscowym lub nawet bez znieczulenia. Nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegów u dzieci, kobiet ciężarnych (jeśli jest konieczność wykonania zabiegu), w przypadku skóry opalonej, ponieważ chromoforem dla tego lasera nie są barwniki skóry (melanina i hemoglobina), a woda.  Laser działa bezkontaktowo i po zabiegu nie ma konieczności zakładania szwów.
    Wskazania do zabiegów:

    • Znamiona naskórkowe i brodawki łojotokowe
    • Kłykciny kończyste, brodawki płciowe – dermatologia
    • Brodawki wirusowe (kurzajki), mięczak zakaźny – dermatologia
    • Modzele, nagniotki, odciski
    • Wrastające paznokcie – dermatologia – choroby paznokci
    • Ziarniniaki naczyniowe
    • Gruczolaki potowe, łojowe, prosaki, kaszaki
    • Włókniaki – dermatologia
    • Kępki żółte
    • Nowotwory skóry – dermatologia
    • Rogowacenie posłoneczne
    • Grudki perliste
  • Chirurgia paznokcia

    Najczęstszym wskazaniem do zabiegu chirurgicznego w obrębie narządu paznokciowego jest problem wrastających paznokci. Dolegliwości bólowe sprawiają, że wielu pacjentów cierpiących na tę przypadłość jest wyłączonych z życia zawodowego i społecznego. Leczenie które  polega na zerwaniu całej płytki lub usuwaniu tylko jej wrastającej części jest nieskuteczne.
    W Prodermie, jako nieliczni proponujemy skuteczne leczenie chirurgiczne wrastających paznokci. W znieczuleniu usuwana jest wrastającą część płytki, ziarninę zapalną, oraz przerośnięty wał okołopaznokciowy.  Koagulacja macierzy paznokcia  laserem CO2 zapobiega  odrostowi płytki w tym miejscu. Taka technika zabiegu cechuje się najmniejszym odsetkiem nawrotów.

  • Tradycyjna chirurgia z użyciem skalpela

    Mimo, że w Prodermie dysponujemy nowoczesnym laserem chirurgicznym, bywa tak, że ze wskazań medycznych korzystniejszy dla pacjenta okazuje się tradycyjny zabieg chirurgiczny z użyciem skalpela. Podstawowym wskazaniem do chirurgicznego wycięcia zmiany jest podejrzenie procesu nowotworowego, a co za tym idzie konieczność wykonania badania histopatologicznego. W takich przypadkach wykonuje się tzw. biopsje wycinającą. Z zasady w całości usuwa się także znamiona barwnikowe. Również w przypadku dużych zmian skórnych estetycznie korzystniejsze bywa wycięcie zmiany w całości skalpelem i zaopatrzenie rany szwem kosmetycznym. Doświadczony chirurg w Prodermie dobierze najodpowiedniejszą technikę zabiegu uwzględniając zarówno wskazania medycznej, jak i efekt estetyczny zabiegu.

  • Lipoliza iniekcyjna

    Lokalne nagromadzenia tkanki tłuszczowej to zmora nie tylko osób z nadwagą, ale także osób szczupłych, o odpowiedniej wadze ciała. Często bywa tak, że pomimo stosowania aktywności fizycznej i diety mamy miejsca, z których nie jesteśmy w stanie pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. W takich sytuacjach pomocna jest lipoliza iniekcyjna – jest to bezoperacyjna, trwała i skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej alternatywna dla odsysania tłuszczu. Zabieg polega na podaniu bezpośrednio do tkanki tłuszczowej preparatu rozpuszczającego tłuszcz. Lipoliza iniekcyjna nie jest metodą odchudzania a jedynie likwidowania „poduszeczek” tłuszczowych najczęściej w okolicach podbródka, brzucha i pośladków.