• Diagnostyka znamion - Dermatoskopia

    Dermatoskopia, zwana też mikroskopią epilumiscencyjną jest metoda diagnostyczną stosowaną przede wszystkim do oceny zmian barwnikowych na skórze. Jej przeprowadzenie jest niezwykle istotne ponieważ umożliwia wczesne wykrycie (a co za tym idzie zwykle pełne wyleczenie) czerniaka i raków skóry. Szczególnie przydatną formą dermatoskopii jest videodermatoskopia, która daje możliwość przeniesienia obrazu na ekran komputera, wykonania precyzyjnych pomiarów, a także zapisu obrazu zmiany w postaci cyfrowej. Technika cyfrowa daje możliwość uzyskania nawet 100-krotnego powiększenia zmiany oraz wizualizacji struktur niewidocznych gołym okiem.
    W Prodermie badamy znamiona z zastosowaniem nowoczesnego videodermatoskopu FotoFinder. Dzięki temu możemy bardzo dokładnie ocenić każde znamię, a także śledzić zmiany zachodzące w znamionach i wychwycić pojawienie się nowych zmian barwnikowych. Videodermatoskopia umożliwia doświadczonemu specjaliście różnicowanie łagodnych i złośliwych zmian barwnikowych. W Prodermie można przeprowadzić chirurgiczne (tradycyjna chirugia) usunięcie niepokojącej zmiany barwnikowej, która następnie zostanie przesłana do badania histopatologicznego. W przypadku ciemno zabarwionych łagodnych zmian skórnych takich jak brodawki łojotokowe czy włókniaki miękkie można je w Prodermie bezpiecznie usunąć laserowo (chirurgia laserowa) z bardzo dobrym efektem estetycznym.

    Jeśli masz dużo znamion lub w rodzinie ktoś chorował na czerniaka koniecznie powinieneś wykonać badanie videodermatoskopowe. Zawsze warto zgłosić się na badanie Videodermatoskopem, jeśli na skórze pojawiły się nowe zmiany barwnikowe lub istniejące wyraźnie się zmieniły (urosły, zmieniły kształt, kolor, pojawiła się na nich ranka, strupek, wystąpił ból lub świąd). Warto podkreślić, że to co dla pacjenta może wydawać się nieistotną plamką barwnikową czy pieprzykiem może być niebezpiecznym nowotworem skóry wywodzącym się z komórek barwnikowych (czerniakiem). Wielu pacjentów niesłusznie uważa, że płaskie znamiona barwnikowe nie mogą być groźne.

  • Diagnostyka chorób włosów – trichoskopia

    Trichoskopia jest nową metodą diagnostyczną, która opiera się na technice videodermatoskopii. Umożliwia badanie łodygi włosa i mieszków włosowych w ich naturalnym środowisku, bez konieczności ich pobierania (wyrwania) do badania. Trichoskopia daje możliwość oceny dużej liczby łodyg włosowych w czasie jednego badania z równoczesną oceną ujść mieszków włosowych i procesów okołomieszkowych. Co najważniejsze jest to metoda nieinwazyjna. Dlatego obecnie trichoskopia stała się „złotym standardem” w diagnostyce chorób włosów. Wskazaniem do wykonania trichoskopii są wszystkie typy łysienia oraz choroby skóry głowy. Metoda ta daje możliwość właściwego rozpoznania postaci łysienia (np. łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn czy łysienia plackowatego). Prawidłowe rozpoznanie umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. W Prodermie zespół doświadczonych dermatologów prócz tradycyjnych metod leczenia łysienia może zalecić mezoterapię skóry głowy, czyli iniekcje specjalnie dobranych składników, podawane bezpośrednio w obszarze łysienia. Zaletą badania trichoskopowego jest możliwość obserwacji efektów terapeutycznych w trakcie leczenia i oceny aktywności procesu chorobowego. Warto dodać, że trichoskopia jest pomocna także w rozpoznawaniu częstych chorób owłosionej skóry głowy takich jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry i grzybica.

  • Diagnostyka grzybic (badanie mikologiczne)

    Grzybice to grupa chorób wywołanych przez grzyby chorobotwórcze, wśród których wyróżnia się dermatofity, grzyby drożdżopodobne (Candida, Malassezia) oraz grzyby pleśniowe. W praktyce dermatologicznej najczęściej spotykamy grzybice paznokci, a także grzybice skóry gładkie i owłosionej skóry głowy ( w tym grzybice odzwierzęce wywołane przez grzyby z rodzaju Microsporum) oraz grzybice błon śluzowych. W przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej w Prodermie możliwe jest pobranie materiału do badania mikologicznego i przekazanie go do specjalistycznego laboratorium (dzięki współpracy z Proyou). W oparciu o uzyskany wynik doświadczony dermatolog w Prodermie zaleci odpowiednie postępowanie terapeutyczne.

  • Diagnostyka w kierunku Demodex (nużeniec)

    Demodex (nużeniec), to mikroskopijny pajęczak z rzędu roztoczy.
    Nużeniec pasożytuje u ludzi głównie na skórze twarzy bogatej w gruczoły łojowe, a także w mieszkach włosowych rzęs i brwi. Odżywia się łojem i fragmentami komórek naskórka. Nużeniec działa na organizm człowieka drażniąco: mechanicznie i immunologicznie, co może wywoływać lub nasilać istniejący na skórze stan zapalny. Obecność ponad 5 osobników nużeńca na cm2 skóry jest kryterium rozpoznania demodekozy. Co ważniejsze postuluje się udział nużeńca w nasileniu lub wywoływaniu objawów w takich chorobach skóry, jak trądzik różowaty, trądzik pospolity, łojotokowe zapalenie skóry a także wypadaniu włosów rzęs i brwi i zespołu suchego oka. W Prodermie istnieje możliwość (dzięki współpracy z Proyou) pobrania materiału do badania w kierunku Demodex. Doświadczony dermatolog zinterpretuje uzyskane wyniki i zaleci odpowiednie postępowanie i monitorowanie leczenia.

  • Diagnostyka histopatologicza

    Badanie histopatologiczne to badanie diagnostyczne, które polega na mikroskopowej ocenie przez lekarza specjalizującego się w patomorfologii fragmentu tkanki pobranej od chorego. Dzięki temu możliwe jest wykrycie charakteru zmian chorobowych, które wpływają na komórkową budowę tkanek i narządów.