• Zmiany naczyniowe

    Pajączki naczyniowe (teleangiektazje) to popękane i porozszerzane naczynka krwionośne. Jest to dość częste schorzenie u kobiet, choć nie omija także mężczyzn. Teleangiektazje często pojawiają się po lecie, jako efekt nadmiernych kąpieli słonecznych, po wizycie w saunie, solarium lub nawet dużym wysiłku fizycznym. Teleangiektazje mogą także pojawić się zimą głównie wskutek gwałtownych różnic temperatur. Nie należy także zapominać o predyspozycjach osobniczych, najczęściej odziedziczonych po przodkach.

    Zalecane postępowanie:

  • Zaczerwienienie skóry twarzy

    W niektórych przypadkach drobne ale liczne teleangiektazje tworzą na skórze jednolity rumień, który w przypadku zaistnienia czynników sprzyjających wyraźnie zaostrza się. Zarówno teleangiektazje jak i zmiany o charakterze rumienia są  zaliczane do pierwszego (wstępnego) etapu trądzika różowatego mogą także pojawiać się na skórze w procesie zewnątrzpochodnego starzenia się skóry. Wczesne leczenie zmian naczyniowych zapobiega rozwojowi pełno objawowego trądzika i przywraca zdrowy, młody wygląd.

    Zalecane postępowanie:

    • IPL
    • Peeling migdałowy
  • Niechciany tatuaż

    Tatuaż to nic innego jak barwnik wstrzyknięty pod skórę. Organizm, ze względu na wielkość cząsteczek barwnika, nie może się go łatwo pozbyć więc „opakowuje” go w torebki z tkanki łącznej. Nie każdy wie, że jeśli tatuaż przestaje się podobać istnieje możliwość laserowego usunięcia niechcianego tatuażu. Laser musi dostarczyć do barwnika taką ilość energii aby rozerwać torebki łącznotkankowe i rozdrobnić cząstki barwnika. Usuwaniem rozdrobnionego barwnika zajmują się już komórki organizmu zwane komórkami żernymi.

    Zalecane postepowanie:

  • Wypadanie włosów – łysienie

  • Przebarwienia

    Nie ma jednego, idealnego zabiegu likwidującego przebarwiienia. Podczas ustalania terapii przebarwień bierzemy pod uwagę rodzaj przebarwień, tryb życia pacjenta, narażenie na czynniki środowiskowe i genetykę czyli kolor skóry pacjenta oraz tzw. wywiad rodzinny.
    Zalecane zabiegi:

    Warto pamiętać, że zawsze po zabiegowym leczeniu przebarwień konieczna jest codzienna ochrona przeciwsłoneczna i stosowania kremów hamujących wytwarzanie melaniny.

  • Zmarszczki

  • Starzenie się skóry

    Starzenie się skóry jest konsekwencją starzenia wewnątrzpochodnego (dużą rolę grają nasze geny) oraz zewnątrzpochodnego uzależnionego głównie od czynników środowiskowych takich jak palenie papierosów i promieniowanie UV. Starzenie wewnątrzpochodne u kobiet ulega gwałtownemu przyspieszeniu w okresie menopauzy. Poprzez stopniową degradację sieci włókien sprężystych, spada także ilość włókien kolagenowych – skóra z wiekiem traci swoją elastyczność i sprężystość. Pojawiają się zmarszczki, a z czasem także obwisanie. Degradacji ulega podskórna tkanka tłuszczowa czego konsekwencja jest utrata objętości. W starzejącej się skórze ubywa także kwasu hialuronowego, który odpowiada za prawidłowe napięcie i nawilżenie skóry. Skóra starzejąca się staje się cienka, często przesuszona, obecne są drobne zmarszczki, w wyniku obwisania pojawiają się tzw chomiczkipojawiają

    Fotostarzenie – to postać tak zwanego się pajączki naczyniowe, szorstkość, plamy soczewicowate oraz rozsiane przebarwienia. Ten rodzaj zmian w naskórku określa się mianem fotostarzenia.
    Zalecane postępowanie:

  • Starzenie się skóry rąk

    dermatologia estetyczna
    Zalecane postepowanie:

  • Starzenie się skóry szyi i dekoltu

    Niewielka ilość podskórnej tkanki tłuszczowej oraz mała liczba gruczołów łojowych sprawia, że delikatna skóra szyi i dekoltu starzeje się inaczej niż skóra twarzy. Stała ekspozycja na promieniowanie UV sprawia, że na dekolcie szybko pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. Na bocznych częściach szyi często występuje charakterystyczne uszkodzenie posłoneczne skóry, które objawia się obecnością nieregularnych przebarwień i porozszerzanych naczyń.

    Zalecane postepowanie:

  • Blizny

  • Nadpotliwość

    to częsty problem medyczny spotykany nawet u 3% populacji. Przyczyna jest nadmierna aktywność gruczołów potowych, których w sumie mamy na całym ciele ok 4 milionów Rozpoznanie nadpotliwości stawiamy zwykle, gdy potliwość występuje w sytuacjach i ilości nieadekwatnych do fizjologicznych reakcji wywoływanych przez czynniki środowiskowe. Najczęściej objawy nadpotliwości lokalizują się w okolicy twarzy, dłoni i stóp i pach. Wydzielanie potu jest regulowane na drodze nerwowej dlatego może być skutecznie ograniczone przez zastosowanie toksyny botulinowej.
    Zalecane postepowanie:

  • Bruksizm

    to choroba spowodowana nadmierną aktywnością i przerostem mięśnia żwacza. Prowadzi to ścierania powierzchni zębów, do ich rozchwiania, ścierania koron zębowych, pękania szkliwa, a także do zmian zwyrodnieniowych w stawie żuchwowo- skroniowym co może powodować przewlekły ból głowy i zmęczenie. Przyczyny bruksizmu to nadmierny stres, nadmierna wrażliwość na stres lub wady zgryzu. Leczenie choroby jest długotrwałe i dotychczas zwykle objawowe. Stomatolodzy zalecają stosowanie specjalnych szyn relaksacyjnych podczas snu. Okazuje się jednak, że świetne rezultaty w leczeniu tej przypadłości przynosi toksyna botulinowa która podana w iniekcji doprowadza do rozluźnienia części włókien mięśnia żwacza, które w czasie 10-14 dni stają się mniej aktywne.    Efektem leczenia jest zaprzestanie zgrzytania zębami, ustąpienie bólów głowy oraz, przy powtarzaniu zabiegu, wizualne wysmuklenie twarzy, która z kwadratowej staje się bardziej owalna
    Zalecane postępowanie:

  • Podwójny podbródek

    Nawet u osób szczupłych zdarzają się lokalne nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, których nie można pozbyć się przy pomocy intensywnych ćwiczeń i diety. Do takich miejsc należy właśnie okolica podbródka. Nadmiar tkanki tłuszczowej zgromadzony w tej okolicy może być przyczyną istotnego dyskomfortu i braku zadowolenia ze swojego wyglądu. Na szczęście istniej rozwiązanie dające możliwość skutecznej eliminacji nadmiaru tkanki tłuszczowej w tej okolicy.
    Zalecane postępowanie:

  • Demodex

  • Nadmierne owłosienie

    Zalecane zabiegi:

  • Znamiona barwnikowe

  • Grudki perliste prącia

    Leczenie – dermatochirurgia